Aa
Aa
Aa
11
LED Flashing color/pattern Description
Flashing ...times green Minimum ... days left before the battery is empty
Flashing red (not in the charger) Less than 1 day of functioning left
Continuously red The transponder stops working at any moment, charging is required
No Light Transponder is discharged
Flashing red (in the charger) Transponder is charging
Continuous green (in the charger) Transponder fully charged
No Light (in unplugged charger) Transponder is in sleep mode

figure 3.4: led indication

Elektroniczny pomiar czasu

3.4 sleep mode

The sleep mode is designed to turn off the transponder's signal and save battery life. It is necessary to use the Sleep mode when travelling by airplane to adhere to airline regulations. While in Sleep mode, the transponder's charge-discharge cycle will last up to 3 times longer.

Switching a transponder into sleep mode A charged/functioning transponder can be put into a sleep mode by placing it in an unpowered charging cradle or charger case.

Switching the transponder back to normal mode normal functioning resumes when the transponder is removed from the cradle or charger case.

Nasza firma zajmuje się rozwojem i produkcją systemów pomiaru czasu od niemal 19 lat. Oferujemy elektroniczne systemy pomiaru czasu oparty o fotokomórki i chronometr TS-L1 do zastosowań treningowych i amatorskich a także do profesjonalnego pomiaru czasu. Nasz sprzęt przeszedł intensywne testy w takich dyscyplinach jak: narciarstwo i snowboard - slalomy pojedyńcze i równoległe, wyścigi samochodowe na 1/4 mili - pojedyńcze i równoległe, hippika - zawody w ujeżdżaniu koni - konkursy jedno i dwuetapowe oraz cross i inne, biegi przełajowe i maratońskie - dzięki zestawowi TS-Maraton. Ponadto oferujemy systemy oparte na aktywnych transponderach firmy MyLaps (AMB i.t. oraz ChampionChip) przeznaczone do kartingu, motocrossu i innych dyscyplin. Nasze systemy pomiaru czasu często są wykorzystywane w treningach i testach lekkoatletycznych przez szkoły sportowe i kluby piłkarskie. Oferujemy również tablice do wyświetlania wyników w technologii LED.
W odpowiedzi na zapotrzebowania klientów oraz postęp techniki wciąż prowadzimy prace rozwojowe aby tworzyć rozwiązania niezawodne i łatwe w obsłudze, umożliwiające daleko idącą automatyzację pomiaru czasu.


Copyright © Sectro Timing Systems. All Rights Reserved

CSS 3 Valid XHTML 1.0